Home » Siber Güvenlik » Siber Güvenlik Özel » Başarılı Bir Girişim Hikayesi: Comodo

Başarılı Bir Girişim Hikayesi: Comodo

Bizden De Güzel İşler Yapanlar Elbette Var

Belki bir çoğumuzun bilmediği bir Türk markasından sizlere bahsetmek istiyorum. Comodo İngiltere’ye eğitimi için giden ve orada bir Türk tarafından kurulan bir firma. Kurucusu Melih Abdulhayoğlu. Temelleri İngiltere’de atılmış. Ancak şu anda bir çok operasyonunu Türkiye’ye taşımış durumda. Yerli ürün sertifikası da almış bir markamız. 23 Mayıs 2014’te ODTÜ Teknokent’teki ofislerini ziyaret ettiğimizde firma hakkında gurur verici bir çok önemli bilgiyi de öğrenmiş olduk.

comodo-logo

Firma SSL konusunda Dünya genelinde %40 civarında bir pazara sahip ve lider konumda. SSL konusundaki bir çok yeniliği ilk kullanan ve uygulayan firma. SSL’e teknolojisine öncülük etmiş bir firma. SSL internette özellikle alışveriş siteleri gibi güvenli haberleşme ihtiyacı olan sitelerde güvenli haberleşmeye olanak sağlayan çok önemli bir teknoloji. Melih Beyin COMODO’yla bu konuda yenilikler sunan ve ilkleri gerçekleştiren bir kişi.

COMODO antivirüs yazılımlarına o kadar güveniyor ki 500 TL garantisi veriyor. Eğer sisteminizde COMODO güvenlik ürünü varken sisteminiz zararlı yazılımlardan etkilenirse sizlere 500 TL ödeme yapıyorlar. COMODO’nun güvenlik alanında bir çok başarılı ürünü de ilgililerini beklemekte.

En son yaşadığım sıkıntılar üzerine yazdığım moral bozucu yazılar üzerinde birde olumlu ve başarılı Türk girişimlerinden de sizlere bahsetmek istedim. Herkesi aynı kefeye koymak doğru olmaz. Aramızda mutlaka başarılılar ve çok çalışkanlar da bulunmakta. Tek temennim bu kişilerin sayısının artmasıdır. Böyle kişilerin sayısının artacağına yönelik inancımı hiç bir zaman kaybetmedim, onun için sürekli bu konular hakkında yazıp duruyorum. Bir kişiyi bile motive edebilirsem ve ona destek verebilirsem kendimi başarılı sayarım. Şu anda bile bir kaç tane bir şeyler yapmak isteyen başarıyı kovalayan arkadaşımıza ulaşmış durumdayım. 1 yıllık bir sürede bile bu bana göre çok büyük bir başarı. Bu nedenle yazmaya ve düşüncelerimi paylaşmaya devam edeceğim.

“Bizden bir şey olmaz” düşüncesine karşı olduğum için buradayım ve kendimce mücadele ediyorum. Ama aynı zamanda gördüğüm olumsuzlukları da elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.

For English version of this article click here…

About Kamil ÇETİN

Hacettepe Üniversitesi Adli Bilimler Doktora Öğrencisi

Check Also

Kriptoloji: Gizlilik ve Güvenliğin Temel Yapı Taşı

Bilgilerimiz ne kadar güvende, nasıl korunuyor ? Banka hesaplarımız, sosyal medya hesaplarımız, lokasyon bilgilerimiz , …