Home » Adli Bilimler » Birinin Psikopat Olduğu Nasıl Anlaşılır? Konuşma Kalıpları Psikopatları Ele Veriyor
crime-scene

Birinin Psikopat Olduğu Nasıl Anlaşılır? Konuşma Kalıpları Psikopatları Ele Veriyor

Birinin Psikopat Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Psikopatlar kurnaz ve manipülatif olarak bilinir, fakat buna rağmen bilinçaltından konuşmaları ve hareketleri onları ele veriyor. Peki birinin psikopat olduğunu nasıl anlarız? Bilim insanları, yaptıkları bir araştırmada suçluların suçlarını nasıl tarif ettiklerini inceleyerek onların konuşma kalıplarını inceledi. Bu şekilde konuşma kalıplarından psikopatları tespit etmeye çalıştılar.

Araştırmacılar 52 katil ile görüşme yaptı, bunların 14’ünün de psikopat olduğu sonucu ortaya çıktı. Araştırmada katillerden işledikleri suçları detaylı bir şekilde anlatmaları istendi. Araştırma sonucunda psikopat olduğu belirlenen kişilerin suçlarını tarif ederken konuşma içeriklerinde daha çok duygu eksikliği, neden-sonuç ilişkisi olduğu ve ilgilerini yiyecek, içecek, para gibi temel ihtiyaçlara yönelttikleri tespit edildi.

Cornell Üniversitesi İletişim Bölümünde Doç. Dr. Jeffrey Hancock’a göre, konuşmamız esnasında isim, fiil gibi bazı kelime seçimlerimiz üzerinde bilinçli kontrolümüz olsa da;  bağlaçlar gibi (İngilizce’de “to”, “the” gibi işlevsel kelimeler” bazı kelime seçimlerinde ya da zaman kullanımında bilinçli bir şekilde seçim yapmıyoruz.

Hancock “Burada güzel olan, insanların işlevsel kelimeleri (bağlaçlar gibi) bilinçsiz bir şekilde kullanması.” olduğunu belirtti.

Hancock’a göre, kişi farkına varmasa da, bu bilinçsiz hareketler psikolojik dinamikleri ortaya çıkarabilir.

crime-scene

Psikopat olmak ne demektir?

Yapılan araştırmalara göre, psikopatlar genel nüfusun %1’ini oluşturuyor ve erkek suçluların %25’i de yine psikopat. Psikopatlar genellikle bencildir ve duygulardan yoksundur. Hukuk ve suç psikolojisi adlı çevrimiçi bir dergide yayınlanan araştırmaya göre, psikopatların bilinci ya azdır ya da hiç yoktur.

British Columbia Üniversitesinde psikopatlık üzerine çalışmalar yapan yazar ve psikolog Michael Woodworth’a göre psikopatlar aynı zamanda kurnaz ve manipülatif yani yanıltıcı olarak da biliniyor.

Psikopatlarla yaptığı çalışmalar sonucu Woodworth’un düşünceleri şu şekildedir: “Bu inanılmaz bir şey.” “Onlarla beraber iki üç saat geçirip, ayrılırken hipnotize olmuş gibi hissediyorsunuz.”

Psikopatların konuşma kalıplarının bazı belirleyici özellikleri olduğu düşünülse de, bu konu üzerinde yapılan çalışma sayısı çok da fazla değildir.

Kelimeler psikopatları nasıl ele verir?

Katillerin konuşmalarındaki duygusal içeriği incelemek için, Hancock ve arkadaşları, katillerin suçlarını anlatırken “geçmiş zamanı” ne sıklıkta kullandıklarını da içeren bazı faktörleri incelediler.  Araştırmacılar psikopatların, psikopat olmayanlara göre “geçmiş zamanı” geniş zamandan daha çok kullandığını fark ettiler. Yani “geçmiş zaman” kullanımı belirleyici bir faktör olabilir. Araştırmacılar aynı zamanda, psikopatlarda daha çok konuşma tutukluklarına (yani konuşma sırasında konuşmayı bölen eeee veya ıııııı kullanımına) rastladılar. Neredeyse evrensel olan konuşma tutuklukları, konuşmacının ne söyleyeceğini düşünmek için zamana ihtiyaç duyduğunu gösterir.

Psikopatlık açısından Hancock’ın bu konuyla ilgili LiveScience’a yaptığı açıklama ise şu şekilde “Bizce bu ‘eee’ ve ‘ııııı’lar psikopatların mantıklı görünmek için kendilerini gizlemeye çalışmaları ile ilgili.”

British Columbia Üniversitesinden Stephen Porter’ın da içinde bulunduğu bir araştırma grubunun çalışmasına göre ise psikopatlar dünyayı ve başkalarını araç olarak görüyor.

Beklendiği gibi psikopatların bağlaçları daha çok kullandığı tespit edilmiştir. Bu bağlaçlar da genellikle “çünkü” “bu nedenle” gibi neden-sonuç ilişkisi kuran bağlaçlardır.

“Bu örneğe göre psikopatlar suçlarını bir planın mantıklı bir sonucu olarak görmektedir(bir amacı gerçekleştirmek için yapılmak ‘zorunda’ olan bir şey).”

Son olarak da birçoğumuz aile, din, maneviyat ve özgüven gibi şeyleri temel ihtiyaçlarımız olarak görürken, psikopatlar bunları bu şekilde görmemektedir.

Aynı zamanda psikopatlar yeme, içme, parasal kaynaklar gibi fizyolojik ihtiyaçları ve kendini koruma ile ilgili kelimeleri psikopat olmayanlara göre iki katı kadar daha fazla kullanmaktadır.

Hancock, psikopat olmayan katillerin maneviyat, din ve aileden nispeten daha çok bahsettiklerini ve bunun da cinayet işlerken akıllarından geçen konular olduğunu belirtti.

Yazarken, bilinçaltımız yazdıklarımız üzerinde egemen olduğu için, araştırmacılar insanların Facebook’ta ve diğer sosyal medya araçlarında yazdıklarıyla da ilgilemekteler.

Hancock son olarak bir şüphelinin psikopat olduğunun bilinmesinin, hukuki yaptırımın teftiş ve sorgulamalarını yürütmesini etkileyebileceğini belirtti.

Kaynak: http://www.livescience.com/16585-psychopaths-speech-language.html

About Leyla AYDIN

Check Also

adli-dilbilim

Adli Dilbilimciler Suçluların Bulunmasına Yardımcı Olmak için Yazım Hatalarını Kullanıyor

Adli Dilbilimciler Suçluların Bulunmasına Yardımcı Olmak için Yazım Hatalarını Kullanıyor Kimliğinizi gizlemeye çalışarak her nerede …

Leave a Reply