Home » Siber Güvenlik » Siber Güvenlik Özel » Dünyanın En İyi 10 Siber Güvenlik Blogu
Ekran Görüntüsü (7)

Dünyanın En İyi 10 Siber Güvenlik Blogu

Dünyanın En İyi 10 Siber Güvenlik Blogu

İnsanlarla iletişime geçmek, internet üzerinden alışveriş yapmak, kredi kartı işlemlerimizi evden halletmek gibi durumlarda kişisel bilgilerimizi sıklıkla paylaşıyoruz. Peki bu bilgileri nasıl korumalıyız? Hepimizin bildiği üzere bir çok antivirüs programı var ancak bunlar tek başına yeterli değil. Güvenlikle ilgili yenilikleri takip etmeli, gerekli önlemleri kendimiz almalıyız. Çevirimiçi bir kullanıcının ya da siber güvenlik üzerinde kendini geliştirmek isteyenlerin mutlaka takip etmesi gereken blogları sizler için araştırdık.

1. Krebs on Security

Ekran Görüntüsü (2)

Brian Krebs tarafından yazılan blog, bu alanda en çok bilinen ve sayılan blogtur. Krebs gazeteci kimliği ile kendi kendini geliştirerek bilgi güvenliği alanında ev sahipliği yapmakta. Siber tehditlere yeni bir görünüm kazandıran Krebs’in anlaşılır anlatımı sayesinde takip etmesi eğlenceli ve kolay bir blogtur.

2. Dark Reading

Ekran Görüntüsü (3)

Dark reading, IT uzmanlarının katkılarıyla oluşan bir siber güvenlik ekibidir. Siber güvenlik alanında geniş bir yelpazeyi kapsayan en güncel haber ve bilgileri bulunduğu, yaptığı yorum ve tavsiyelerle kendini kanıtlamış lider kaynaktır. Güvenlik yönetiminde, veri güvenliği ve kolay erişilebilirlik arasındaki dengeyi sağlamakta prestijli şirketlere katkıda bulunur.

3. Wired’s Threat Level

Ekran Görüntüsü (4)

Wired, dijital yayın üzerinde teknoloji ve gear üzerine odaklanan ancak diğerleri kadar tanınmayan bir blogtur. Gizlilik, suç, çevirimiçi güvenlik, bilgi hırsızlığı ve geçici çözümler konularındaki son gelişmeleri takipçilerine sunar.

4. Schneier on Security

Ekran Görüntüsü (6)

Blogun sahibi Bruce Schneier muhtemelen güvenlik alanında en çok bilinen isimdir. Etkileyici geçmişiyle güvenlik alanında lider bir yazar ve konuşmacıdır. Yüzlerce deneme, makale ve yirmiye yakın kitap yazdı. Schneier on Security 10 yıldır kriptoloji, gizlilik ve hükümet gibi konulara odaklanan bir blog.

5. ThreatPost

Ekran Görüntüsü (5)

ThreatPost bilgi güvenliğiyle ilgili yaptığı düzenli yayınlarla bağımsız bir haber kaynağıdır. Her gün birden fazla haberi podcast ve video kütüphanesiyle destekleyerek yayınlar. Gizlilik, internet güvenliği, güvenlik açıkları konularında uzman kişilerin oluşturduğu  “Kaspersky Labs’ Security News Service,”(Kaspersky’nin laboratuvarı, Güvenlik haberleri servisi) ekibiyle yayın yürütülüyor.

6. CS Magazine

Ekran Görüntüsü (7)

İçerisinde The Threat Hunter blog (tehdit avcısı) ve The Data Breach Blog (veri ihlali) adlı iki blog barındırmaktadır.

7. IT Security Guru

Ekran Görüntüsü (9)

IT güvenliğiyle ilgili bütün haberleri bir arada bulabileceğiniz alışkanlık oluşturabilecek bir blog. Bir çok konudaki haberleri tek noktada birleştirmeyi amaçlayan bu site sayesinde internette saatlerce dolanmanıza gerek kalmayacak.

8. Naked Security

Ekran Görüntüsü (8)

Naked Security, Sophos adlı siber güvenlik şirketin blogudur. Blog kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgi güvenliği, tüketici gizliliği ve sosyal medya güvenliği gibi konularla güvenlik uzmanları tarafından yazılan bilgileri içermekte.

9. Security Weekly

Ekran Görüntüsü (10)

Yazılı haberler, en son güvenlik haberleri, hackleme teknikleri, dersler ve bunların yanında her hafta canlı yayın yapılan bu blog Paul Asadoorian’a ait. Yeni teknolojileri kullanarak geniş bir kitleye ulaşmak, onları eğitmek, geliştirmek ve güvenlik ninjaları olmalarını sağlamak için çalışıyorlar. Teknik bilgiyi eğlence ile birleştirerek podcast ve internet yayını olayına yeni bir standart getirdiler.

10. Graham Cluley’in Blogu

Ekran Görüntüsü (11)

1990’lı yıllardan beri bilişim güvenliği üzerine çalışan Graham Cluley, programcı olarak çalıştığı zamanlarda Windows için Dr Solomon’s Anti-Virus Toolkit adlı anti-virüs programının ilk versiyonunu yazdı. Daha sonraları Sophos ve McAffee’de çalışan Cluley artık kendi blogunda bilgisayar güvenliği ile ilgili haberleri, tavsiyelerini ve fikirlerini paylaşıyor.

Bonus: Adlibilimler.org

Adlibilimler.org platformumuzda da siber güvenlik konularındaki yeni gelişmeleri sizlerle paylaşarak bu alanda türkçe referans bir kaynak olmayı hedefliyoruz.

Sizde aramıza katılarak bu alanda yazmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

About Büşra ÜNAL

Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi

Check Also

hedeflerimiz

Kolay Tez ve Makale Yazımı

En Kolay Tez Nasıl Yazılır? Her şeyin kolayını ararız hep. Ancak bu kolay yollar bizi …