Home » Adli Bilimler » Adli Bilişim » FBI Apple Savaşı -Güvenlik Mi Gizlilik Mi?
FBI_ile_Apple_karsi_karsiya

FBI Apple Savaşı -Güvenlik Mi Gizlilik Mi?

FBI Apple Savaşı

FBI terörle mücadele etmek istiyor, Apple ise gizliliğinizi korumak istiyor – peki bunun dengesi nasıl kurulmalı?

applefbi

2015 Aralık ayında, Amerika’nın California eyaletinde bombalı bir saldırı meydana geldi. Son zamanlarda tanık olduğumuz FBI- Apple savaşı da bu konuyla bağlantılı. FBI bu bombalı saldırıda şüpheli bulunan teröristlerden birine ulaşmak için, bazı iPhone bilgilerine ulaşmak istedi. Apple’ın CEO’su, Tim Cook ise FBI’ın bazı iPhone bilgilerine erişmek istemesiyle ilgili açık mektup yazdı. Cook, FBI’ın bu isteğinin, tüm iPhone’lara ulaşmak için ana anahtar olmasıyla eşit bir durum olduğunu belirtti. FBI bombalı saldırıda şüpheli bulunan teröriste ulaşmak için, teröristin en son kimlerle iletişim kurduğunu ve en son neleri araştırdığını öğrenmek istiyor. Apple ise gizlilik hakları nedeniyle hükümetin istediği bilgileri hükümete vermek istemiyor.

FBI_ile_Apple_karsi_karsiya

FBI ve Apple’ın karşı karşıya geldiği mahkemede, FBI tek amaçlarının ülkenin güvenliğini sağlamak olduğunu belirtti ve Apple’ı sadece kendi işini ve markasını korumaya çalışmakla suçladı. Apple ise herkesin gizlilik hakkı olduğunu ve FBI’ın isteğini yerine getirdikleri takdirde birçok kişinin gizliliğinin ortadan kalkacağını belirtti ve Apple, FBI’ı insanların gizlilik haklarını ihlal etmekle suçladı.

Apple-FBI savaşının sonu uzun vadede nasıl biter bilinmez ama burada göz önünde bulundurmamız gereken ana nokta; sürekli olarak teknolojiye, hukuka ve acil güvenlik tehditleriyle savaşmamız gereken durumlara adapte olmamız ve her zaman bunlara karşı hazırlıklı olmamız gerektiğidir. Bu konuyla ilgili bir dengenin tutturulması kesinlikle şart bir durum. Sonuçta hem güvenlik, hem de gizlilik önemlidir.

Kaynak:

http://www.cnet.com/news/apple-versus-the-fbi-why-the-lowest-priced-iphone-has-the-us-in-a-tizzy-faq/

http://9to5mac.com/2016/02/21/fbi-explains-why-it-changed-apple-id-password-in-iphone-unlock-case-retrieved-icloud-backups-up-to-october-19-but-wants-more/

About Leyla AYDIN

Check Also

crime-scene

Birinin Psikopat Olduğu Nasıl Anlaşılır? Konuşma Kalıpları Psikopatları Ele Veriyor

Birinin Psikopat Olduğu Nasıl Anlaşılır? Psikopatlar kurnaz ve manipülatif olarak bilinir, fakat buna rağmen bilinçaltından …

Leave a Reply