Home » Adli Bilimler » Geleceğin Silahı Olan Köşe Silahı (CornerShot) Artık Türkiye’de
CoernerShot - Köşe Silahı
CoernerShot - Köşe Silahı

Geleceğin Silahı Olan Köşe Silahı (CornerShot) Artık Türkiye’de

Geleceğin Silahı Olan Köşe Silahı (CornerShot) Artık Türkiye’de

CoernerShot - Köşe Silahı
CornerShot – Köşe Silahı

Polis, jandarma ve askerler yürüttükleri operasyonlar sırasında yeri geldiğinde büyük risk alarak kendilerini hedef haline getirebiliyorlar veya getirmek zorunda kalabiliyorlar. Bu durumlardan biri de, örnek verecek olursak, bir askerin duvar veya sağlam herhangi bir engelin arkasında elinde silahıyla beklediğini düşünün. Bu engelin arkasından kendisini çıkardığında, kendini tamamen hedef haline getirecektir. Ya da duvarın arkasında saklanarak silahını teröriste doğrulttuğunda yine elleri ve kolları hedef haline gelecek, ve de görebilmek için biraz başını uzattığında kafasını da hedef haline getirmiş olacaktır. Kısacası her iki durumda da kendisini ortaya çıkarmak zorunda kaldığı için, hedef haline gelecek. Ayrıca eğer bu engelin arkasında terörist veya tehlikeli birinin olup olmadığını da bilmiyor ise, etrafı kontrol etmek için yine kendisini hedef haline getirmek zorunda kalacak. Peki bu durumu daha güvenli hale getirmek için ne yapılabilir?

İsrail de bazı silahlı çatışmalarla uğraştığı ve de İsrail askerleri de aynı problemle karşı karşıya kaldığı için, bu duruma çözüm olarak İsrailli asker Amos Golan, Amerika’nın da desteğiyle “CornerShot” adında, Türkçesi “Köşe Silahı” olan bir silah üretmeye başladı. Bu silahın, şekilde ve videolarda da görebileceğiniz gibi bükülme özelliği var ve bu sayede bir asker kendini açığa çıkarmadan duvarın arkasından silahın uzatıp, silahın ucunu bükerek, karşısındaki hedefi görebiliyor ve yine kendini açığa çıkarmadan hedefi vurabiliyor. CornerShot’ın aynı zamanda görüntüleri kaydetme ve de operasyon sırasında canlı yayınla görüntüleri hem askerin ekip arkadaşlarına, hem de operasyon merkezine eş zamanlı olarak gönderebilme özelliği de var. Bu şekilde askerin güvenliği daha da artırılmış olacak. Bu silah aynı zamanda rehine kurtarma operasyonlarında da kullanılabilecek ve yine aynı şekilde can güvenliğini artırabilecektir.

 

Şu ana kadar sadece İsrail ve Amerika’da üretilip kullanılan bu silah artık Türkiye’de de üretiliyor. Aselsan çalışanlarının kurduğu 10 kişilik bir ekip ile 2014 yılında çalışmalarına başlanan CornerShot yani Köşe Silahı artık Türkiye’de de kullanılabilecek. Üretimi 18 ay süren bu silah, 60 derecelik açıyla dönebiliyor. Aynı zamanda sistemin gece görüş kamerası da var. Savunma Sanayisinde kullanılmak üzere üretilen bu silah tamamen yerli üretimdir ve özellikle Silahlı Kuvvetler personelinin can güvenliği düşünülerek tasarlanmıştır.  AR-GE faaliyetleri 5.000 dolar civarında tutan bu silahın satış fiyatı ise 2.800 dolar. Özellikle terörle mücadele için şu an Türkiye’de de piyasaya sürülmüştür.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/CornerShot

About Leyla AYDIN

Check Also

adli-dilbilim

Adli Dilbilimciler Suçluların Bulunmasına Yardımcı Olmak için Yazım Hatalarını Kullanıyor

Adli Dilbilimciler Suçluların Bulunmasına Yardımcı Olmak için Yazım Hatalarını Kullanıyor Kimliğinizi gizlemeye çalışarak her nerede …

Leave a Reply