Home » Adli Bilimler » Hollanda Polisi, Kartalları, İnsansız Hava Araçlarını Etkisiz Hale Getirmek İçin Kullanıyor
police-eagle

Hollanda Polisi, Kartalları, İnsansız Hava Araçlarını Etkisiz Hale Getirmek İçin Kullanıyor

İnsansız Hava Aracı ve Kartallar

Yasaları uygulamak adına, polisler gibi güvenliğimiz için çalışan kişilerin, yıllardır hayvanlardan yardım alması eski ve hala geçerli, saygı duyulan bir gelenektir. Örneğin atlı polisler, atların üzerinde devriye gezer ve bu şekilde görevlerini yapardı. Hatta bazı ülkelerde develer de aynı iş için kullanılırdı. Köpek dostlarımız ise güçlü koku alma duyuları sayesinde uyuşturucu ve patlayıcı maddeleri tespit etmek için günümüzde hala polis teşkilatında K-9 birimi altında bize yardımcı olmaktadır. Bunun dışında arama kurtarma konusunda eğitilen arama-kurtarma köpekleri de AKUT gibi özellikle sivil toplum kuruluşlarında, kaybolan şahısların bulunması konusunda bize yardım etmektedir. Fakat Hollanda polisleri, yasadışı insansız hava araçlarını engellemek için çok farklı bir hayvan türünü, kartalları, kullanmaya başladı.

police-drones-eagle
Hollanda polisi yasadışı insansız hava araçlarıyla olabilecek en havalı bir yöntemle savaşıyor

31 Ocak’ta Hollanda Ulusal Polis Teşkilatı, istenmeyen hava araçlarını durdurmak için yırtıcı kuşların kullanımıyla ilgili yeni girişimlerini duyurdular. BU program, Hague’de yer alan “avlanmak” ve robot avları kontrol altına almak için, büyük, yırtıcı kuşların eğitiminde uzmanlaşmış Hollandalı bir şirket olan GFA’nın da yardımıyla geliştirildi ve test edildi.

Ulusal Polis Teşkilatı tarafından kartalın insansız hava aracını kontrol altına almasını gösteren bir video yayınlandı. Videoda, kapalı bir alan içerisinde kartal antrenörü kartalı bırakıyor ve kartal da havada süzülen dört pervaneli insansız hava aracına saldırıyor, onu yakalayıp, eğitim alanının köşesine uçuyor.

Polis Teşkilatının müdürü Mark Wiebe’e göre, kartal insansız hava aracına, avına davrandığı gibi tepki gösteriyor. Yani avını daha yeni yakalamış ve yemeye hazırlanan her hayvanın yaptığı gibi uçuş sırasında avını yakalayıp, hemen yere indiriyor.

GFA’nın kurucu ortağı Sjoerd Hoogendoorn kartalların hava araçlarını etkisiz hale getirmesiyle ilgili şöyle konuştu. “Yıllarca, hükümet istenmeyen insansız hava araçlarına karşı korumak için yollar arıyordu.” “Bazen yüksek teknoloji bir problem için düşük-teknoloji çözüm aslında göründüğünden daha açık ve net olabilir. Özel olarak eğitilen yırtıcı kuşlarımızda durum bu. Bu kuşların hayvan içgüdülerini kullanarak, yeni bir tehdit için etkili bir çözüm sunabiliyoruz. “

Kısacası kartallar, suçlular veya teröristler tarafından gönderilebilecek insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için kullanılabilir. Hatta bunun için Emniyet Teşkilatında, K-9 birimi gibi, kartal birimi bile kurulabilir.

Videoda hava aracını yere indiren kartal bir kaya kartalı, diğer adıyla da altın kartal. Cornell Kuşbilim Laboratuvarına göre bu kartal türü güçlü bir kuş, genellikle küçük memelileri avlar, avını veya yavrusunu korumak için ayılarla ve çakallarla mücadele edebilir.

Hollanda Polisi şu anda kötü amaçlı hava araçlarını etkisiz hale getirmek için farklı metotları da inceliyor. Wiebe’e göre, örneğin helikopter savaşları bu metotlardan biri, fakat bu metot üçüncü kişileri yaralayabilir ve hatta suç amacıyla da kullanılabilir. Aralık 2015’te Tokyo polisi tarafından test edilen sosyal güvenlik programları da düşünülüyor. Kartalın test dönemi bittikten sonra, kartalın kalıcı olarak ekibe alınıp alınmayacağı konusunda polis son kararını bir kaç ay içerisinde verecek.

eagle-drone

police-eagle

 

Kaynak:  http://www.livescience.com/53586-raptors-disable-dutch-drones.html

About Leyla AYDIN

Check Also

adli-dilbilim

Adli Dilbilimciler Suçluların Bulunmasına Yardımcı Olmak için Yazım Hatalarını Kullanıyor

Adli Dilbilimciler Suçluların Bulunmasına Yardımcı Olmak için Yazım Hatalarını Kullanıyor Kimliğinizi gizlemeye çalışarak her nerede …

Leave a Reply