Home » Eğitim ve Kurslar » Bilimsel Etkinlikler » Kolay Tez ve Makale Yazımı
hedeflerimiz

Kolay Tez ve Makale Yazımı

Tez ve Makale Yazımı
Tez ve Makale Yazımı

En Kolay Tez Nasıl Yazılır?

Her şeyin kolayını ararız hep. Ancak bu kolay yollar bizi çoğu zaman daha çok uğraştırır. Bu nedenle kolayın çoğu zaman en zor olduğuna inanırım. Ancak zor gözüken şeylerin de çoğu zaman işimizi çok kolaylaştıracağına inanırım. Şimdi burada başlıktan da anlaşılacağı üzere tez yazımında aslında görünüşte ilk başta zor ve zahmetli gözüken bir yöntemin nasıl da tez yazımını çok kolaylaştıracağını anlatmaya çalışacağım.

Kolay Tez Yazmak

Tez hazırlamak kolay mıdır? Değilse ki değil tez hazırlamak nasıl kolaylaştırılabilir? Öncelikle bu konu nereden çıktı onu anlatarak konumuza geçmek istiyorum. Bu sene Hacettepe Üniversitesinde Doktoraya başladım. Herkesin malumu üzerine doktora uzun soluklu bir süreç ve çok emek gerektiren bir dönem. Bu dönemin sonunda mezun olurken elle tutulur bir de tez yazmak zorunluluğu bulunmakta. Bende daha işin başındayken şimdiden hem tezime yönelik bir hazırlık olsun hem de tez hazırlığı içerisinde olan arkadaşlarıma faydalı olsun diye bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Bu çalışmada yapmayı planladığım aşamaları kendim de yaparak sonuçlarını sizlerle ilerleyen süreçte paylaşacağım. Ayrıca sizlerden de bu yöntemi denemeyi düşünen arkadaşlarımızdan da çalışmalarını bizlerle paylaşmalarını bekliyoruz.

Küçük Parçalar Halinde Yazmak

Üniversite hayatım boyunca aklımda kalan ve en çok istifade ettiğim ders olan ING 201’den bahsetmek istiyorum size. İTÜ’nün efsane derslerinden birisi; ING 201. Dersin temel amacı “writing an academic research paper” (akademik yayın hazırlama/yazma) olarak ifade edilmekte ve buna göre de bir müfredatı bulunmakta. Dersi alırken neredeyse tüm öğrencilere çektiren ve kimse tarafından (ben dahil) beğenilmeyen bir dersimiz. Neler kattığını ancak mezun olunca Yüksek Lisans tezi yazmaya başlayınca fark ettiğim çok önemli bir ders.

Bu dersi alırken en çok dikkatimi çeken akademik yayın hazırlama ile ilgili olarak İngilizce kitap sayısının ne kadar çok olduğuydu. Batıda çok önem verilen ancak ülkemizde hala önemi ve değeri tam olarak anlaşılamamış olan YAZMA konusunda bizlerden ne kadar ileride olduklarını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu yazımda da ING 201 dersinde bir dönemde uyguladığım aşamaları daha uzun vadede tez çalışmama uygulayarak tezimi yazmayı hedefliyorum.

Okuduklarınızı Bir Kenara Not Edin

Dersin ilk aşamasında bir tez konusu belirlemek kadar olmasa da özgün bir konu belirleme ve sonra da bu konu ile ilgili olarak yayın toplama ve bu yayınlardan elde edilenleri verileri küçük not kağıtlarına not ederek biriktirme işlemleri sırasıyla yapılmakta. Ardından da tez yazımının tüm adımları daha basit bir şekilde yapılarak bir akademik yayının hazırlanışı uygulamalı olarak ders şeklinde verilmekte. Yüksek Lisans tezimi yazarken fark etmeden ING 201 dersinde öğrendiğim bir çok bilgiyi kullanmışım. Ancak yine de çok sistematik olarak kullanamadığımı düşünüyorum. Bu nedenle orada öğrendiğim ve kullanıldığında tez yazımını inanılmaz kolaylaştıracak olan bu yöntemleri Doktora Tez çalışmamda daha etkin olarak kullanmayı planlıyorum.

Uygulamalı Tez Yazımı

Nereden Başlamalıyım?

İlk ve en önemli handikap burada başlıyor “Nereden başlamalıyım?”. Açıkçası şu anda bende bu sorunun cevabını net olarak bilmiyorum. Ancak son günlerde alanımla ilgili adını sıkça duyduğum;

  1. Big Data (Büyük Veri),
  1. Data Hiding (Veri Saklama)

konularında araştırmalar yaparak elde ettiğim verilerle ilgili birikimleri bir kenara not ederek işe başlayacağım. Sizde ilginizi çeken/çekmeyen (yeter ki bir konu belirleyin) bir alan belirleyin ve bu alanla ilgili araştırma yapmaya başlayın. Alanla ilgili daha önce çalışma yapmış olmanızın veya yeni bir alan olmasının hiçbir önemi yok bana göre. Önemli olan tek kriter; “İlginizi Çeken” bir alan olması. Sonra başlayın araştırmaya ve okuduklarınızı bir kenara yazmaya (blog, tercihen www.bluekep.com 🙂 ) Ardından gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Ardından da bu tecrübelerinizi bir kenara not ederek bizlerle paylaşmayı da ihmal etmeyin.

Derli Toplu Yazmak

Ardından derlediğiniz bilgileri anlam bütünlüğü ve konu sırasına göre sıralayarak yazmaya ve derlemeye devam edin. Bu aşamada yaptıklarınız ileride tezinizin giriş ve literatür taraması aşamasını oluşturacaktır. Bu yaptığınız araştırmalar esnasında tez konunuz hakkında detaylı bir literatür taraması yaparak hangi alanlardan/bölümlerden özgün çalışma çıkabileceği konusunda yavaş yavaş öngörüleriniz oluşmaya başlayacaktır. Ve bir bakmışsınız daha tezinizi bitirmeden 1-2 adet yayın yapmışsınız, belki de daha fazla bu tamamen sizin performansınıza bağlı.

Tezin Nihai Hedefi Olan Konuyu Bulma

Aslında en zor olan kısmı da bu; tezin son evresi olan literatüre girecek özgün bir sonuca ulaşmak. Bunun için neler yapılabilir? Bu konuda kesin bir şey söylemek imkansız. Aslında yaptığınız araştırmalar ve çalışmalar sizleri bu noktaya ulaştıracaktır diye düşünüyorum. Kendi tezimde de aynı sonuçların olmasını umuyorum çünkü. Bunu denemeden görmek imkansız tabii ki. Ama diğer yöntemlere göre daha kolay bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Çalışmaları Parça Parça Blogda/Webde Yayınlamak

Yaptığım çalışmaları özellikle literatür taraması şeklinde olan çalışmaları www.bluekep.com da yararlanılan kaynaklarla birlikte yayınlayarak kendim için hem bir yedekleme hem de gelen yorumlara göre varsa eksikliklerimi daha yolun başındayken görmüş olacağımı düşünüyorum. Ayrıca yaptığım tüm çalışmalara 7/24 ulaşabileceğim bir ortam olacak, bir bilgisayara mahkum olup ilk formatta tüm emeklerimi kaybetmemeyi de sağlamış olacağım 🙂

Sizlere de yaptığım çalışmalar hakkında ara ara bilgilendirmeler yaparak yöntemin işleyip işlemediği hakkında bilgilendirme yapmayı düşünüyorum. Siz de aynı yöntemi takip ederek sitemize yazılarınızı ekleyerek birlikte tez yazımına başlayabiliriz. Ayrıca bu teklif sadece tez yazacak arkadaşları değil, tez yazmak için daha vakti olup da okurken akademik yayın çıkarmak isteyen arkadaşları da kapsamakta. Aramıza katılmak isteyen arkadaşlar aşağıdaki başvuru formunu doldurarak bize ulaştırabilirler.

Lafı fazla uzatmadan hemen icraat diyorum ve koyuluyorum 1. yılımda tezimi yazmaya…..

Başvuru Formu

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Web Siteniz:

Telefon:

Bölümünüz (YL/DR):

Üniversite:

Hedefleriniz:

Resimdeki Değeri Boşluğa Giriniz

captcha

About Kamil ÇETİN

Hacettepe Üniversitesi Adli Bilimler Doktora Öğrencisi

Check Also

Kriptoloji: Gizlilik ve Güvenliğin Temel Yapı Taşı

Bilgilerimiz ne kadar güvende, nasıl korunuyor ? Banka hesaplarımız, sosyal medya hesaplarımız, lokasyon bilgilerimiz , …

Leave a Reply