Home » Adli Bilimler » Seri Katillerin İlk Belirtileri
seri-katillerin-ilk-belirtileri

Seri Katillerin İlk Belirtileri

Seri Katillerin İlk Belirtileri

Yıllarca tanıdığı birinin cinayet işlediğini öğrenmek, birçok kişi için çok şaşırtıcı bir durumdur. Genelde “normal” olarak gördükleri bu kişinin böyle bir cinayet işleyeceğine inanmakta güçlük çekebilirler. Birçok seri katilin bu durumlarından kimseyi haberdar etmeyecek ve şüphe uyandırmayacak şekilde davranabilmek gibi bir yetenekleri vardır.  Yıllardır tanıdıkları birinin cinayet işlediğini öğrenen insanlar genellikle bu duruma inanmakta güçlük çekerler ve hatta büyük şok geçirirler. “Normal” görünen bu kişinin cinayet işleyebileceğine inanamazlar. Birçok seri katilin bu durumlarından hiçbir şüphe uyandırmayacak şekilde davranmak gibi bir yeteneği vardır. Birinin böyle korkunç bir suç işleyebileceğine dair standart belirtileri yoktur. Fakat seri katil olma konusunda en çok potansiyeli olan kişileri belirlemeye yardımcı olabilecek birkaç işaret vardır. Bu özellikler ve seri katillik davranışı arasında bir nedensellik yoktur, daha çok bu ikisi arasında bir ilişki vardır. Bu işaretler, seri katillerin daha sonraki hayatlarında sergileyecekleri şiddetli davranışlarının ilk belirtileridir, fakat doğrudan seri davranışla bağlantılı değildir.

Aşırı antisosyal davranış, kişinin bir problemi olabileceğine dair, olası bir belirtidir, fakat hiçbir şekilde kesin de değildir.  Antisosyal kişilik bozukluğu, Mental Hastalıkların Tanısal ve Sayısal El Kitabının (the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) 4.baskısında (DSM IV), pişmanlık ve suçluluk duygusu göstermeyen kişi olarak tanımlanmış bir kişilik bozukluğudur. Antisosyal kişilik bozukluğu olan birini gösterebilecek diğer belirtiler şunlardır: yalan söyleme alışkanlığı, agresiflik, sosyal normlara uyum sağlayamama ve sorumsuzluk.

seri-katillerin-ilk-belirtileri

Röntgenciliğe karşı ciddi eğilimi olan gençler, psikopatlık eğilimlerinin ilk belirtilerini gösteriyor olabilir. Seri katiller genellikle bir başkası üzerinde tamamıyla kontrol sağlamaya çalışır. Başkalarını haberleri olmadan özel alanlarında izlemek, bu insanlara hakimiyet duygusu verir. Bu, birçok seri katilin erken yaşlarından itibaren gösterdikleri bir davranıştır.

Potansiyel bir seri katili gösterecek uyarıcı belirtilerin en yaygınlarından biri de yangın çıkarmayı çok sevmeleridir. Ateşin etrafında toplanmak gençler için hoş bir aktivite olabilirken, bir psikopatın ilgisi potansiyel bir kundakçı olmaya yaklaşabilir. Yakabilecekleri herhangi bir şeyi sadece yok etmek için ateşe verebilirler.

Potansiyel seri öldürme davranışının diğer bir genel belirtisi de hayvanları öldürmektir. Kedileri, köpekleri ve diğer hayvanları öfkelendirebilir, onlara işkence edebilir ve hatta onları öldürebilirler. Davranışlarının sonuçlarını görmelerinden sonra bile, hiçbir pişmanlık ve vicdan azabı göstermeyecektirler.  Seri katiller genellikle başka birinin hayatı üzerinde kontrol sağlamaya çalışırlar ve küçük yaştayken küçük bir hayvan, üzerinde tamamıyla kontrol sağlayabileceği tek canlıdır. Bu davranışları sergileyen herhangi bir ergen, yetişkin hale geldiğinde seri katil olma riskini ciddi anlamda taşımaktadır.

Kaynak: http://www.crimemuseum.org/crime-library/early-signs/

About Leyla AYDIN

Check Also

Adli dilbilim dava çalışması örneği

Adli Dilbilim Bir Vaka Çalışması Örneği

Adli Dilbilim Bir Vaka Çalışması Örneği Robert A. Leonard Amerikalı bir dilbilimci. Columbia Üniversitesi’nde okurken …

Leave a Reply